Staff Listing

EXECUTIVE STAFF

Executive Director    Jay Neal
Deputy Director   Steven Hatfield
Executive Assistant/Council Liaison    Rachel Kilgore
Administrative Assistant/Front Desk   Shacora Nelson
 

ADMINISTRATION DIVISION

Administration Division Director, CFO   Nathan Branscome
Administrative Coordinator   Darren Jones

FINANCE

Finance Director   Shawana Ducksworth
Budget Director   Zerlynda Fleming
Operations and Procurement Director   Le'Vonn Jordan
Budget Analysts   Joseph Jewsome 
Destiny Brantley
Revenue Specialist   John Robertson
Vendor Management Specialist - Grants   Mitzi Morris
Accounts Payable Lead   Monique Flint
Accounts Payable Specialist   Beverly Forte
General Ledger Accountant   Kenneth Williams
Accounts Receivable Lead   Carolyn Cain-Smith
Filing Specialist   Devonne Cunningham

INFORMATION TECHNOLOGY

IT Manager   Beverly Dixon
Systems Administrator   Adewale Bello
IT Business Analyst   Terrace Hopper
Net Full Stack Developer   Prabhakar Dawadi
Helpdesk Analyst    John Robertson

HUMAN RESOURCES

Human Resources Manager   Sherille Eunice
Human Resources Generalist   Leshelle Taylor
Human Resources Technician I   Felicia Stinson

COMMUNICATIONS OFFICE

Communications and External Affairs Director   Samantha Wolf
Communications and External Affairs Specialist   Britney Campbell
 

VICTIMS COMPENSATION DIVISION

Victims Compensation Division Director   Aisha Ford
Training and Content Design Manager   Dannielle Lewis
Administrative Assistant   Alexis Benson-Brave

VICTIMS COMPENSATION DIVISION SUPPORT

Program Director   Juanisha Lawson
Document Processing Lead   Taren Coleman
Document Processing Specialists   Tiffany Young
Claims Support Supervisor   TBA
Claims Support Specialist   Tiffany Wilson
Program Advocates   Iliana Lugo (Bilingual)
LaToya Ashley
Brooke Askew
Customer Service Representatives   Shanel Henry
Kristen Washington

FME/FI/DUI CLAIMS PROCESSING

Program Director   Juanisha Lawson
Intake and Claims Processing Supervisor   Shennill Gray
VCD Program Coordinator   Carolyn McCombs
FME/FI/DUI Intake Specialist   Asha Abdi
Linda Gray
Sabrina Tyler
FME/FI/DUI Claims Processing Specialist   Amber McCullough

VICTIMS COMPENSATION CLAIMS PROCESSING

Program Director   Kristina Martin
Quality Control Specialist   Edmund Bazar
Victims Comp Intake/Verification Supervisor   Willie Allen
Victims Comp Verification Specialists   Arnetta White
Stacey Arnold
Tangela Lowe
Ferstesica Usher
Victims Comp Intake Specialists   Subrenia Ferguson
Rhonda Wise
Lauris Wilson
Victims Comp Finance Liaison    Marcus Chatman
Claims Investigator Supervisor   Reshunda Boyd
Claims Investigators   Angela Sutton
Ken Crawley
Tiffane Liverman
Cecilia Reese
Jeffery Trimble
Christie Fedrick
Beverly Rowley
 

JUSTICE AND COMPLIANCE DIVISION

Justice and Compliance Division Director   Robert Thornton

JUSTICE AND COMPLIANCE UNIT

Criminal Justice Program Director   Laura Thompson
Criminal Justice Supervisor   Ursula Kelley
Criminal Justice Grants Specialists   John McGahee
Shanay Long
Shameeka Hill
Michele Taing
Criminal Justice Planning & Policy Development Specialists   Mia Smith
Stephanie Rupay
Juvenile Justice Program Director   Stephanie Mikkelsen
Juvenile Justice Planning and Policy Development Specialist   Haley Dunn-McKinney
Juvenile Justice Model Fidelity Coordinators   Chelsea Benson
Destiny Bernal
Juvenile Detention Compliance Monitor   Keima Davis
Juvenile Justice Opioid Project Coordinator   Chris Allen
 

VICTIM ASSISTANCE DIVISION

Victim Assistance Division Director   Kristy Carter
Victim Services Project Coordinator   Kyra Matthews
Victim Services Project Assistant   Marjory Farmer
Director of Operations   Jonathan Peart
Director of Strategic Partnership    Jennifer Thomas

DOMESTIC VIOLENCE AND COMMUNITY PROGRAMS UNIT

Program Director   Natalie Williams
Domestic Violence Supervisor   Cynthia Valdez
Domestic Violence Planning and Policy Development Specialist   Shannon Montgomery
Domestic Violence Grants Specialists   Twyla Green
Shamikki Gammons
Kimberly Champion
Nikia Stith
Stephanie Moniz
Community Programming Supervisor   Nikitris Deloach
Community Programming Grants and Planning Coordinator   Trishi Malhotra
Community Programming Grants Specialists   Victoria Miller
Marcus Gilliam

HUMAN TRAFFICKING, SEXUAL ASSAULT, AND CHILD ABUSE UNIT

Program Director   Amy Hutsell
Human Trafficking Planning and Policy Development Specialist   TBA
Human Trafficking Task Force Coordinator   Erica Mortonson
Human Trafficking Grants Specialists    Michelle Smith
Sexual Assault Nurse Examiner (SANE)   Sarah Pederson
Sexual Assault Supervisor    Liz Flowers
Sexual Assault Grants Specialists   Denise Hall
Emma Wulff
Child Abuse Supervisor   TBA
Child Abuse Planning and Policy Development Specialist   Cari Wainio
Child Abuse Grants Specialists   LaTonya Smith
Jasmine Leatherberry
Dixene Hall
Danielle Mummaw
Child Abuse Grants and Program Specialist   Charm Lee
 
 

STATISTICAL ANALYSIS CENTER

Statistical Analysis Division Director   Stefanie Lopez-Howard
Research and Evaluation Program Director   Samuel Gonzales
Operations Analysts   Jemale Davis
Sagar Rijal
Research Analyst   Scott Burnett
Rafael Soares
Taylor Gann
Database Administrator II   Stephen Okala
Database Administrator   Nazmun Nahar
Statistical Analysis Division Intern   Samar Abdelmageed
Clayton Drummond